ОПЕРАЦІЯ НА ВІДКРИТОМУ СЕРЦІ: ПЕРШИЙ ДОСВІД ВІННИЦЬКИХ КАРДІОХІРУРГІВ
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
47-річний мешканець с. Ровець Вінницького району, який 9 червня пережив операцію на відкритому серці, почувається добре, і наразі його виписали додому. До унікального на Вінниччині хірургічного втручання готувалися 3 місяці, а оперували вінницькі кардіохірурги разом із науковцями з Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова.
Київсько-вінницька співпраця відбувається у межах меморандуму, підписаного між Національним інститутом ім. Амосова та Вінницькимрегіональним клінічним лікувально-діагностичним центром серцево-судинної патології. Про це повідомив голова Вінницької ОДА Валерій Коровій 5 липня під час прес-конференції.
«Смертність від серцево-судинних захворювань на Вінниччині — чи не найвища в Україні, — зауважив Валерій Коровій. — Рішення провести таку операцію було стратегічно правильне, і мені приємно, що це лише перший крок».
Відколи у 1960-му Микола Амосов виконав першу операцію на відкритому серці, його послідовники в Національному інституті за 56 років провели майже 190 тисяч таких втручань.
«За минулий рік в інституті ім. Амосова виконано 4700 операцій на відкритому серці, післяопераційна смертність становила 1,3%. Це кращий показник, ніж у Європі. Наша ідеологія — поширити цей досвід по Україні, — каже Василь Лазоришинець, директор Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова, член-кореспондент НАМН України. — Відомо, що в межах інвестиційного зі Світовим банком субпроекту за 3-4 роки у Вінниці збудують новий кардіоцентр. Але готувати фахівців для нього потрібно уже зараз, щоб вони могли виконувати до 700 таких операцій за рік».
Поповнити фахове коло у сфері регіональної кардіохірургії взявся Вінницький національний медичний університет. Його ректор, Василь Мороз, додав, що два місяці тому для цього спеціально відкрили кафедру серцево-судинної хірургії. А професор, завкафедри пропедевтики внутрішніх хвороб університету Юрій Мостовий підкреслив: доки сформується нова зміна, потрібно змінювати стереотипи медичних працівників про тенденції надання допомоги.
«За 8 років існування кардіоцентру у Вінниці проведено десятки конференцій та навчань для медичного персоналу. Як наслідок — 70% пацієнтів з інфарктом ми оперуємо. До нас везуть хворих із районів області, і ми в змозі надати їм сучасну допомогу», — підсумував Юрій Мостовий.
Минулий рік став особливо успішним у діяльності Вінницького Центру і вивів його до низки кращих в Україні. До коронарографій та стентувань тепер приєдналася і кардіохірургія. Вона конче необхідна вінницьким пацієнтам, тисяча з яких щороку потребують подібних втручань.
«Для цього 6 кардіохірургів та 6 анестезіологів по черзі навчаються в інституті ім. Амосова, — наголосив директор Центру Володимир Гладких, — тому перша на Вінниччині операція на відкритому серці є не одноразовим випадком, а початком планомірної діяльності».
Самостійно оперувати серце кадіохірург може, коли виконає 100 таких операцій за участі досвідчених колег. Амосівці поки що допомагатимуть вінницьким лікарям, і по завершенні прес-конференції розпочнуть консультації безпосередньо в Центрі. Пацієнтам, яких можна оперувати у Вінниці, встановлять графіки втручань, а тих, у кого надскладні випадки, відправлять до Києва.