Назва кластеру:
Розбудова спроможностей
Термін реалізації:
2015 - 2020 роки

Загальний опис

Робота у кластері спрямована на зміцнення організаційного потенціалу Міністерства охорони здоров’я України й органів урядування областей, які беруть участь у Проекті.

Основні напрями роботи у кластері:

·       заходи, спрямовані на підвищення якості медичних послуг;

·       освітні заходи для медичної спільноти;

·       заходи для створення потенціалу по залученню громадян;

·       освітні заходи, навчальні поїздки та тренінги для представників Міністерства охорони здоров'я та представників Проекту, тренінги для управлінських команд закладів первинної медико-санітарної допомоги.

У рамках реалізації Проекту підписано договір про публікацію україномовного перекладу настанов на засадах доказової медицини, з компанію DUODECIM Medical Publication Ltd. (ДУОДЕСІМ Медікал Паблікейшн Лтд.) для лікарів первинної ланки. Переклад з англійської та можливість публікації на якісному ресурсі реалізовано за кошти Проекту. Сучасні настанови на засадах доказової медицини вже використовуються лікарями первинної ланки для прийняття клінічних рішень і  позитивно впливають на якість надання медичних послуг громадянам України, зокрема у ситуаціях, що пов’язані із серцево-судинними та онкологічними захворюваннями.

Також Проект підтримує процес впровадження в практику лікарів первинної ланки Міжнародної класифікації ICPC-2. Кодування за допомогою цієї класифікації допоможе у формуванні якісних статистичних даних, дозволить ефективно вести медичну практику на рівні ПМД та підвищить якість обслуговування громадян.

Станом на кінець березня 2019 року підготовлено більше 40 регіональних тренерів з ICPC-2  та проведено низку тренінгів у закладах ПМД всій областей України (охоплення склало 80% лікарів ПМД (близько 17 000 лікарів). Тренінги проводилися у формі 3-х годинних зустрічей на базі закладів охорони здоров’я. Відзнято навчальну відео-лекцію для лікарів, яка доступна на сайті МОЗ України; розпочато процес підготовки відповідних методичних рекомендацій.

Заплановані конференції з міжнародною участю для лікарів первинної ланки підвищать мотивацію українських медиків  щодо використання сучасних інструментів в своїй практиці (доказова медицина, інформаційні системи тощо). Можливість обміну досвідом із закордонними колегами дозволить презентувати приклади успішних українських практик ПМД і запозичити досвід європейських колег щодо практичних аспектів ефективного ведення медичної практики, систем післядипломної освіти та самоврядування лікарів.  

Упродовж реалізації Проекту представники Міністерства охорони здоров'я та працівники регіональних субпроектів брали участь у міжнародних семінарах та тренінгах для ефективного впровадження Проекту, у навчальних поїздках з питань впровадження ключових змін в охороні здоров’я, розбудови організаційних спроможностей, розвитку управлінських навичок, електронної системи охорони здоров’я, інформаційних систем, громадського здоров’я.

Так, у березні 2019 року відбулася навчальна поїздка працівників МОЗ України та НСЗУ з метою вивчення британського досвіду функціонування системи охорони здоров’я та можливостей його застосування в Україні. Під час візиту навчальна група відвідала 11 служб та закладів м. Лондон, що планують, надають та оцінюють якість надання медичної допомоги, а також пропонують навчання та безперервний професійний розвиток для медичних працівників. Зокрема своїм досвідом поділилися такі служби: Національна служба здоров’я, Департамент охорони здоров’я та соціальної допомоги, Національний інститут здоров'я і досконалості допомоги, Комісія з питань якості надання догляду, медичний центр Villa Street, міська лікарня Whittington Health, медична служба Babilon, Центр наукових досліджень та аналізу у сфері медичної допомоги та соціального догляду Nuffield Trust, міська лікарня Royal Free Hospital, Британський медичний журнал. Група також представила результати реформи системи охорони здоров’я в Україні для працівників Посольства Україні у Великій Британії та Північній Ірландії.

Співпраця з потужною освітньою платформою для лікарів British Medical Journal дозволяє українським лікарям за дистанційною формою навчання опановувати знання  та навички відповідно до кращих світових практик. У березні 2019 року було заключено угоду з компанією «British Medical Journal», згідно якої 4 000 українських лікарів (передусім, лікарі первинної ланки надання медичної допомоги) матимуть доступ до он-лайн навчання (отримають ліцензії на використання навчальних продуктів системи «Кращі практики» та «BMJ навчання») протягом року, починаючи з березня 2019 року. Станом на кінець квітня, 3930 лікарів підключено до навчання на платформі BMJ, 45 додаткових тем (на додаток до існуючих на платформі ) були перекладені українською мовою та вже є доступними для користувачів платформи.

Досвід навчання на платформі, а також особливості запровадження безперервного професійного розвитку в Україні було обговорено під час спільної конференції МОЗ України та BMJ у травні 2019.

Від закладів охорони здоров‘я під час реформи на первинному рівні надання медичної допомоги очікується застосування  нових підходів в управлінні, господарюванні та наданні послуг. Однак, очільникам закладів, фінансистам та представникам власників закладів (місцевим адміністраціям) не вистачає відповідних знань, інформації та практичного досвіду для впровадження змін, пов’язаних впровадженням реформи. У відповідь на ці виклики, спільно з Проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», було розроблено тренінг «Фінансово-економічні та юридичні засади господарювання надавача первинної медичної допомоги» для управлінських команд надавачів ПМД-лідерів реформи.

Загалом, 363 лікаря з усіх регіонів України пройшли навчання на цих тренінгах.

Враховуючи потреби у розвитку спроможності працівників МОЗ України, обласних адміністрацій та практикуючих лікарів, в рамках кластеру планується організація тренінгів з питань управління проектної діяльності; комунікацій та організації медичних сервісів; компетенцій фахівців первинної ланки надання допомоги для пацієнтів з інсультами.

Окремий напрям роботи кластеру присвячений залученню громадян до трансформації системи охорони здоров’я. Це є обов’язковою умовою реалізації будь-якого Проекту Світового банку, адже головними зацікавленими особами є саме громадяни країни. Активності для залучення громадян відбуваються як на центральному рівні, так і на рівні Субпроектів у регіонах.

У рамках кластеру підтримується реформування системи екстреної медичної допомоги (ЕМД) на госпітальному етапі. Партнером МОЗ у цьому напрямі виступає громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації та екстреної медичної допомоги», котра є представником  Європейської спілки лікарів невідкладних станів (EUSEM) та офіційним провайдером Європейської Ради Реанімації (ERC) в Україні.

Група українських та іноземних фахівців, спираючись на міжнародний досвід, розробила пакет рекомендацій для операційних процедур та стандартів надання невідкладної допомоги у відділеннях ЕМД.

Також передбачено навчання персоналу відділення ЕМД за розробленими Всеукраїнською радою реанімації та затвердженими МОЗ навчальними програмами, які базуються на міжнародних стандартах/протоколах, а відтак їх імплементацію і використання у роботі відділення ЕМД.

Впродовж 2021 року 80 лікарів та 120 осіб середнього медичного персоналу з 10 пілотних опорних лікарень пройшли онлайн та офлайн навчання щодо надання ЕМД при невідкладних станах та травматичних пошкодженнях на основі міжнародних сертифікованих курсів. Навчання щодо загальних принципів організації роботи відділення ЕМД пройшли 564 особи з більш ніж 190 опорних лікарень.

Ще один напрям роботи кластеру – підтримка трансформації роботи інсультних відділень на всіх етапах. Експерти розробили пропозиції до стандартних операційних процедур інсультного відділення. Наразі розробляються пропозиції до локальних маршрутів надання медичної допомоги пацієнтам з гострим мозковим інсультом на всіх етапах надання медичної допомоги, принципи медичного сортування та подальших маршрутів пацієнтів в залежності від виду гострого мозкового інсульту, навчальні програми для тренінгів на основі кращих міжнародних практик. На початку 2022 року навчання для персоналу інсультних відділень розпочнеться у пілотних опорних лікарнях.

Матеріали:
Назва Файл укр Файл англ