Міжнародний день відмови від паління
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
В 1977 році Американське онкологічне товариство започаткувало традицію відзначати кожний третій четвер листопада Міжнародний день відмови від паління. Головна мета цього заходу - привернути увагу людей до колосальної шкоди тютюнової залежності для здоров’я, залучити до боротьби з палінням лікарів усіх спеціальностей, проводити профілактичні та просвітницькі заходи. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), щорічно тютюн призводить майже до 6 мільйонів випадків смертей, з яких понад 5 мільйонів випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, а більше 600 000 - серед людей, що не палять, але пасивно піддаються впливу тютюнового диму. Якщо не буде вжито термінових заходів, число щорічних випадків смерті до 2030 року може перевищити вісім мільйонів.
В Запорізькій області у рамках спільного проекту Міністерства охорони здоров’я та Світового банку реалізується регіональний субпроект «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу». Оскільки паління викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, до яких відносяться артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця та рак легенів, значна увага в процесі імплементації субпроекту приділяється боротьбі з палінням.
Як повідомив доктор Донгбо Фу, експерт Ініціативи ВООЗ по звільненню від тютюнової залежності, лише 3-5% курців можуть самостійно кинути палити, просто після прийняття такого рішення. Більшість курців все ж потребу більшість курців все ж потребують допомоги у відмові від куріння, тому лікарям необхідно підтримувати їх мотивацію та віру у власні сили.Основні сервіси допомоги у припиненні куріння –це короткі консультації лікарів на рівні первинної ланки охорони здоров’я, більш поглиблені консультації спеціалістів по відмові від куріння, спеціальні інтернет ресурси та додатки до смартфонів, смс-розсилки та розсилки електронною поштою, “гарячі” телефонні лінії, медіа-кампанії тощо. В Україні на рівні первинної медичної допомоги мають надаватися консультації з питань відмови від куріння, хоча далеко не всі лікарі вміють консультувати з цього питання та дійсно роблять це. Саме тому, в рамках реалізації субпроекту в Запорізькій області у 2016-17 рр. для лікарів первинної ланки медико-санітарної допомоги будуть проведені семінари-тренінги з основ комунікацій із пацієнтами та навичок недирективного мотиваційного консультування щодо формування здорового способу життя та позбавлення шкідливих звичок.