Нарада з Громадською Спілкою
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
Ще два місяці тому ми вели переговори з колегами-медиками зі Спілки реорганізації системи охорони здоров’я, щоб проаналізувати ситуацію, що ми маємо у галузі зараз. Область використовує всі можливі варіанти для залучення різних думок, фахівців для щоб визначити до чого і як ми рухаємося в контексті загальнодержавних змін та планів місцевих громад, – говорить Віктор Лисак, директор Департаменту. – На цю нараду ми запросили головних лікарів і очільників управлінь охорони здоров’я для спільного обговорення моделювання госпітальних баз лікування. Первинна ланка – це перший крок, але паралельно нам потрібно вирішити питання по ліжковому фонду: які підходи, як правильно, скільки яких ліжок залишити і таке інше. Зараз потрібно скоротити майже 3 тисячі ліжок у стаціонарах. На скорочення 1,5 тисяч згода є. Потрібно далі приймати рішення. Також є проблема з санаторіями, з наближенням психіатричної допомоги до первинної ланки, створенням мережі паліативної допомоги. Реформу треба робити комплексно. Пацієнти хочуть отримувати якісну допомогу і наша задача її забезпечити.
Фахівці вивчили характеристики області (від демографічних показників до мережі лікувально-профілактичних закладів), рівень фінансування надання медичної допомоги, кількість пацієнтів, що госпіталізується та розробили пропозиції оптимізації.
– Госпітальний округ – це центр організації надання екстреної медичної допомоги хворим з територій, які він обслуговує. Для цього повинна бути створена лікарня інтенсивного лікування, а в ній – відділення невідкладної допомоги. Повноцінним це відділення буде в тому випадку коли в ньому буде 18 250 хворих в рік. У Полтавській області за минулий рік госпіталізували 80 тисяч по екстреним показникам (по формі 114 центру екстреної медичної допомоги). По Україні з 19 жителів госпіталізується 1, по Києву з 21 жителя – один. У Полтаві з 17 жителів 1 госпіталізується по екстрених показниках.
У зв’язку з цим виникає питання: як розрахувати потужність лікарні? Головною проблемою в цій роботі є розрахунок потужності ліжкового фонду, лікарні інтенсивного лікування, відділень і так далі.
По ліжковому фонду теж комплексна проблема, адже вони дорого обходяться в утриманні. Припустимо, коли за радянських часів планувалася лікарня на 500 ліжок, а по факту в ній сьогодні 120 ліжок, ми розуміємо, що там має бути 60 ліжок. Поки вирішуємо питання скорочення, значна частина коштів йде на опалення повітря, для того щоб забезпечувати температурний режим по всьому закладу.
На прикладі Лубенського округу, за нашими розрахунками, для екстрених хворих потрібно 321 ліжко. Кількість хірургічних ліжок всього представлено по госпітальному округу і кількість хірургічних ліжок за нашою пропозицією. Де вони мають розміщатися? Який їх потенціал, чи вони будуть зосереджені: всі в лікарні інтенсивного лікування, чи ще десь збережені, в інших містах? Я думаю, що це потребує опрацювання на місці, щоб потім ми прийняли рішення. Якщо ми правильно розрахуємо, то додатково більше хірургічного профілю ми зможемо зосередити саме в лікарні інтенсивного лікування, що на сьогодні є логічним і правильним.
А ще ми з захопленням відзначили, що полтавська медицина зараз зосереджується на контролі неінфекційної захворюваності, зокрема гіпертонії, і створенні тренінгових центрів. Це запорука успіху, – зазначили представники Спілки.
Усі пропозиції та розрахунки були відпрацьовані на моделях створення чотирьох госпітальних округів з центрами у Лубнах, Миргороді, Кременчуці і Полтаві.
– Ми хочемо наповнити лікарні новими технологіями (в тому числі забезпечення медичними газами, технології чистих приміщень). Нас вже зараз затримує застаріла медична і санітарна правова база, вимоги. Ми інтенсивно працювали з Міністерством охорони здоров’я по перинатальних технологіях, тому маємо досвід змін. Якщо ми хочемо зробити нормальну лікарню відділення інтенсивного лікування, то повинні зараз ставити задачу і разом її виконувати, – підсумував Віктор Лисак.