Як попередити гострий інсульт та інфаркт міокарда?
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
За 9 місяців 2017-го вінничан, які перенесли гострий інсульт чи інфаркт, побільшало у порівнянні з попереднім роком. Старіння населення, неефективне лікування гіпертонії, невчасна діагностика цукрового діабету, атеросклерозу та аритмії — фактори, що неабияк шкодять серцю і судинам.
Як працювати із населенням у напрямі профілактики та чому лікарям варто іще точніше дотримуватися медичних протоколів, обговорювали учасники та учасниці колегії Департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації, що відбулася 13 грудня. Разом із провідними обласними кардіологами спілкувалися кардіологи й неврологи з Липовецького, Хмільницького та Іллінецького районів, а також науковці Вінницького національного медуніверситету ім. М.І. Пирогова, зокрема, професори Юрій Мостовий та Леся Распутіна.
Надія Марусяк, заступниця директора Департаменту, зауважила: «Серцево-судинні захворювання усе ще на першому місці в області з-поміж інших недуг. Причинами смерті найчастіше є ішемічні хвороби серця, гострий коронарний синдром (інфаркт), ураження судин головного мозку та розлади його функціонування».
«Лікарі в районах області володіють ситуацією на своїх дільницях, знають пацієнтів, що перебувають на обліку, обізнані з правилами ведення хворих з артеріальною гіпертензією, ішемічною хворобою серця, вміють надати невідкладну допомогу та допомогу хворим із гострим коронарним синдромом. Але оцінюванню факторів ризику ще не приділено достатньо уваги, хоч саме у такий спосіб можна швидше діагностувати порушення в роботі серця і судин», — такий висновок зробила Леся Распутіна, професор, обласний спеціаліст з методичної роботи за спеціальністю «Кардіологія» обласного Департаменту охорони здоров’я.
Вчасна діагностика і грамотне обстеження пацієнтів — головні інструменти лікарської спільноти, якщо йдеться про гострий інсульт. Це є думка Олександра Бородія, лікаря вищої категорії, обласного спеціаліста з методичної роботи за спеціальністю «Неврологія» обласного Департаменту охорони здоров’я.
«А ще якість лікувальної послуги залежить від дотримання нормативно-правових актів, затверджених МОЗ України, та лікувальних протоколів. У такий спосіб лікарі не лише врятують хворого, але й захистять свою діяльність юридично», — додав експерт.
Відтак, чим більше знатимуть вінничани про фактори, що призводять до інсульту, а лікарі — про сучасні підходи у діагностиці і профілактиці, тим швидше змінюватимуться критичні показники смертності від серцево-судинних захворювань. Саме потужна інформаційна складова є однією з головних у реалізації спільного зі Світовим банком регіонального субпроекту «Складова розвитку системи охорони здоров’я Вінницької області, направлена на покращення медичної допомоги хворим із серцево-судинною патологією». Зі стартом 2018 року вінничанам доступно і наочно пояснюватимуть фактори ризику, способи профілактики серцево-судинних захворювань та правила розпізнавання симптомів інфаркту та інсульту, використовуючи широкі можливості радіо, телебачення та інтернету. Також у межах субпроекту планують створити «Школи здоров’я» на базі центрів первинної медико-санітарної допомоги: навчальні заняття проведуть із пацієнтами, що мають серцево-судинні захворювання та входять до груп ризику.