Телеметрична медицина – запорука швидких і точних діагнозів
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
Дистанційні консультації рятують від похибок
Консультативний телеметричний центр у структурі Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф було створено 1 серпня 2015 року. Його мета – поліпшення діагностики гострої патології серцево-судинної системи, зменшення летальності та інвалідизації населення. Поява цього структурного підрозділу дала можливість кожному пацієнту з підозрою на гострий інфаркт міокарда, гострий коронарний синдром, порушення ритму серця та інші ускладнення отримати вчасну і грамотну допомогу незалежно від часу звернення та територіального перебування в області.
Коли людина відчуває біль в області серця, запаморочення, пришвидшене серцебиття чи просторову дезорієнтацію, вона потребує невідкладної медичної допомоги. Отже, викликає бригаду швидкої допомоги. Та навіть наявність апаратури для ЕКГ не гарантує оперативного діагнозу. За браком спеціальних знань або з причини нетипового перебігу захворювання оцінка кардіограми часом не під силу фельдшеру, сімейному лікарю чи фахівцю місцевої лікарні.
Саме тоді і виникає потреба у дистанційній консультації кваліфікованого фахівця КТЦ (Консультативного телеметричного центру). П’ятеро кардіологів забезпечують цілодобове чергування та готові допомагати в режимі реального часу.
Телеметрична медицина - у дії
Як це відбувається на практиці? Пацієнту на місці проводять електрокардіографію, а її запис автоматично надходить до КТЦ у Вінниці. Черговий кардіолог розшифровує отримані дані і дистанційно надає рекомендації щодо подальших дій. Одночасно з тим копію ЕКГ-сигналів пересилають до того лікувального закладу, куди невдовзі мають доправити хворого. Завдяки цьому, лікарі того чи іншого відділення чекають на важкохворого, вже маючи на руках історію перебігу недуги і алгоритм лікування.Відтак, ще на догоспітальному етапі вдається зекономити безцінний час і уникнути діагностичних похибок.
Лише за перші 11 місяців роботи лікарі КТЦ надали 12 446 дистанційних консультацій.
У певних випадках пацієнтові потрібен тромболізис, тобто розрідження тромба за допомогою внутрішньовенного введення спеціальних лікарських препаратів. В інших – необхідне стентування, тобто встановлення в пошкоджену артерію конструкції, яка утримуватиме стінки судини. Світова практика свідчить, що стенти призначають частіше, аніж ін’єкційне лікування. Статистика Вінницької області цьому не суперечить : за 6 місяців поточного року – 20 догоспітальних тромболізисів і 384 стентування. Пояснюється це тим, що тромболізис – процедура, яка має низку побічних ефектів. Отже, перед її застосуванням необхідно ретельно зважити рівень користі і ризику для життя та здоров’я пацієнта. Відтак, обрати те, яка методика бути ефективнішою при конкретних обставинах, здатен тільки досвідчений кардіолог.
Окрім того, встановлення аортокоронарних стентів на Вінниччині здійснює лише один заклад – Вінницький регіональний клінічний лікувально-діагностичний центр серцево-судинної патології. Тому так важливо, щоб пацієнт, який потребує стентування, був вчасно направлений саме туди.
Технічні особливості діагностики на відстані
Консультування на відстані можливе завдяки комплексному технічному забезпеченню. В області паралельно функціонують дві системи: медико-діагностичний комплекс «Тредекс» з ЕКГ-телеметричними пристроями «Телекард» та телеметричний кардіологічний комплекс UNETз ЕКГ-апаратами «Юкард». Загалом в області працює 310 пристроїв для оперативної передачі даних в КТЦ (236 одиниць – у центрах первинної медико-санітарної допомоги, 46 – в машинах швидкої допомоги, 28 – в приймальних відділеннях районних лікарень та в центрах первинної медико-санітарної допомоги).
Слід зауважити, що передача інформації від них відбувається по-різному. ЕКГ- телеметричні пристрої «Телекард» не дають можливості візуалізації дослідження. Вони не роздруковують, а лише передають сигнал на КТЦ. Консультацію від колег-кардіологів медичний працівник (лікар, фельдшер ) може отримати по телефону, а роздруківку відправленої ЕКГ – електронною поштою із КТЦ.
Зовсім інакше побудована робота апарату «Юкард». Він фіксує результати ЕКГ на екрані, роздруковує їх і здатен передати отримані дані до КТЦ. Зв'язок здійснюється за допомогою GPS-каналів операторів мобільного зв’язку.
Завдяки інвестиційному субпроекту зі Світовим банком, який нині реалізується на теренах області, для оперативної передачі даних буде закуплено близько 300 ЕКГ-телеметричних пристроїв і до 20 ЕКГ-апаратів, а також 2 телеметричні системи, що здійснюють приймання інформації. Передбачається, що ЕКГ стане доступним для медичного закладу будь-якого рівня і при цьому пацієнт завжди отримуватиме кваліфікований лікарський супровід високого рівня.
Це є частиною масштабного проекту, перспектива якого зробити :
- ранню діагностику серцево-судинних захворювань ефективною і максимально наближеною до людей;
- клінічний маршрут пацієнта відповідним до діючих стандартів.
Завдяки впровадженню на теренах Вінниччини телеметричної медицини вже вдалося скоротити час доправи пацієнта до лікувального закладу. Хворого одразу транспортують туди, де є можливість надати йому комплексну допомогу максимально наближену до європейських стандартів. За цим стоять сотні врятованих людських життів.