Лікарів Вінниччини навчають правильно розпізнавати серцево-судинні недуги

  • Дата новини:
  • Компонент:
  •  
  • Субпроект:

Що вивчають дипломовані лікарі?

Розповідає завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини Вінницького національного медичного університету ім. М. Пирогова, професор Юрій Мостовий.

-         Юрію Михайловичу, за яким принципом обирали учасників цієї тренінгової програми?

-         Загалом плануємо залучити близько 500 медичних працівників. Щочетверга, починаючи з середини вересня, у Вінниці збирається групи в середньому з 60 слухачів. Передовсім це лікарі первинної ланки – команди бригад швидкої допомоги, сімейні лікарі та терапевти. Райони, які беруть участь у тренінговій програмі визначені Департаментом охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації: Бершадський, Гайсинський, Жмеринський, Хмільницький, Могилів-Подільський, Вінницький та, власне, місто Вінниця. Всі вони мають потужні підстанції швидкої допомоги, а значить потребують актуальних знань – як діяти в разі звернення пацієнта з підозрою на гостру серцево-судинну патологію.

- Чому виникла потреба у таких навчаннях?

- Ці заходи відбуваються в рамках інвестиційного субпроекту зі Світовим банком. Його мета – знизити рівень смертності та інвалідізації населення від неінфекційних захворювань, як-то ішемічна хвороба серця, гострий коронарний синдром, інфаркт міокарда,  артеріальна гіпертензія. Світовий банк піклується не лише про створення сучасного кардіоцентру як будівлі, оснащеної необхідним медичним обладнанням. Важливе значення має рівень підготовки тих фахівців, які першими надають допомогу хворому. І оскільки щороку з’являються нові дані щодо діагностики та лікування серцевих вад, ми мусимо донести цю інформацію.  

Тренінги мають комбінований формат: теоретичну частину, розбір реальних клінічних випадків, причому з тих районів, які беруть участь у тренінгу. Також обов’язково маємо практичний компонент у форматі ознайомлення з рентген-операційним блоком Вінницького кардіоцентру. Для нас принципово, щоб лікарі первинної ланки засвоїли: планова коронарографія необхідна більшості пацієнтів зі стенокардією. А з бригадами «швидких»  ми повторюємо основи тромболізису, для того щоб було розуміння, коли варто проводити цю процедуру, а коли слід транспортувати людину до кардіоцентру.

-         Розробку навчальної частини взяв на себе ВНМУ?

-         Так, це командна робота. Окрім мене, лекції читають працівники кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ ім. М. Пирогова, зокрема Л. Распутіна, Н. Пентюк,  Т. Ткаченко, Н. Слепченко, Г. Томашкевич. На базі Вінницького кардіоцентру практичні навчання проводять І. Скляров, В. Щербак, І. Данильчук. Наші слухачі наприкінці тренінгу отримують методичні матеріали та друковані пам’ятки, які можуть допомогти у практичній щоденній роботі. 

 

Чого чекають від тренінгів кардіологи?

Коментує головний лікар Вінницького регіонального клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології Володимир Гладких:

 «Такі тренінги – не одноразовий захід.  Лише торік навчання пройшли близько півтисячі лікарів області. Зважаючи на соціальний фактор, найчастіше колеги з районів цікавляться вартістю коронарографій та стентування. Ми ж інформуємо про наявність квот для населення. За рахунок фінансування Світовим банком, маємо можливість безкоштовно проводити діагностику та лікування. Важливо, щоб люди про це знали і могли вчасно скористатися.

Мета, якої ми прагнемо досягнути  в результаті таких системних навчань – поліпшення логістики пацієнта до медичного закладу. Часовий фактор має колосальне значення. Чим ефективніше спрацюють лікарі первинної ланки, тим більше шансів зберегти життя і здоров’я хворого».

 

Точка зору учасників та учасниць навчань

Серед слухачів тренінгової програми, поряд з лікарями екстреної допомоги,—  колишні педіатри, терапевти та фахівці інших вузьких медичних профілів. Всі вони нині — сімейні лікарі. Більшість має невеликий практичний досвід діагностики серцево-судинних патологій. А якщо й має, то прагне структурувати ці знання і додати до них нові. 

Ганна Гапонова, лікарка швидкої допомоги Барської підстанції:

«Я працюю на «Швидкій» з 1982 року. Тим не менш, такі щорічні навчання навіть досвідченому лікарю дуже потрібні. По-перше, з’являються нові протоколи, по-друге, нові медичні препарати. І про все це нам розповідають на тренінгах, ми зацікавлені в таких знаннях. Торік влітку я вперше познайомилася з процедурою коронарографії. Насправді дуже важливо знати, куди везти хворого. Ось буквально кілька тижнів тому доправляли пацієнта з інфарктом до Вінниці, бо знали, що тільки в кардіоцентрі є можливість надати комплексну допомогу. Нашому хворому тоді зробили коронарографію і стентування безкоштовно, оскільки це був екстрений випадок».

Леонід Гоштанер, завідувач сільської амбулаторії сімейної медицини, с. Широка Гребля

«Протягом двох місяців майже усі лікарі нашої амбулаторії пройшли навчання в рамках цієї тренінгової програми. Хочу сказати, що дуже добре вона побудована. Зовсім немає реклами, як, скажімо, на більшості медичних конференцій. А тут суто практичні поради для щоденної роботи. Наша амбулаторія обслуговує приблизно 2000 людей. Інфаркти, щоправда, бувають на надто часто – кілька разів на рік. Але пацієнтів із серцевим болем, стенокардіями чимало. Люди ж на селі переважно старшого віку. Тому й важливо періодично поновлювати свої навички». 

Фото