Область отримує обладнання для діагностики серцево-судинних хвороб
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
Чого не вистачає районам?
Зменшити показники смертності та інвалідізації від інфаркту міокарда здатна вчасна та якісна діагностика, а також зміна поведінки самих пацієнтів. Цього висновку дійшли куратори субпроекту, проаналізувавши показники 2017 року.
З-поміж проблем, виявлених під час моніторингу – дефіцит діагностичного обладнання на «первинці» і «вторинці», брак взаємодії медпрацівників з громадянами із групи ризику, використання протоколів для надання невідкладної допомоги хворим у гострому стані,
«Пацієнтів із підтвердженим на ЕКГ інфарктом міокарда з елевацією сегмента STу «терапевтичному вікні» часто везуть до районної лікарні, замість того, щоб госпіталізувати у Вінницький кардіоцентр, - зауважує Леся Распутіна, доцентка кафедри пропедевтики внутрішньої медицини ВНМУ. – Таким чиномчас витрачають не на лікування, а на повторну діагностику».
У амбулаторіях загальної практики-сімейної медицини недостатньо тонометрів, стетофонендоскопів, глюкометрів, ваг, ростомірів, рулеток та електрокардіографів. Водночас, навіть при наявності обладнання його не завжди застосовують. Жмеринський, Оратівський та Чечельницький райони торік продемонстрували низький рівень використання телеметричної медицини, хоча саме вона покликана пришвидшити встановлення діагнозу.
Серед лідерів ефективного застосування дистанційних консультацій – Іллінецький район.
«Наразі ми маємо 12 ЕКГ – телеметричних пристроїв з можливістюпередачі даних, - розповідає Василь Коваль, заступник головного лікаря КЗ «ЦПМСД» Іллінецької районної ради. – За період з 1 жовтня 2017 року завдяки телеметрії було виявлено 2 інфаркти міокарда і 3 гострих порушення серцевого ритму. Двох пацієнтів в результаті оперативної діагностики госпіталізовано. Телеметрія допомагає сімейним лікарям та середньому медперсоналу уникнути помилок, коли є підозра на коронарні порушення».
Дані пристрої для структурних підрозділів центру закуплено за кошти регіонального субпроекту. Загалом же 2018-ий має стати роком дооснащення амбулаторій загальної практики-сімейної медицини області необхідним медичним обладнанням для діагностики серцево-судинних захворювань. 12 січня вийшло відповідне розпорядження голови Вінницької ОДА Валерія Коровія. Контроль виконання заплановано на червень 2018 року. У лютому буде укладено контракт на закупівлю велоергометричних пристроїв для установ вторинного рівня медичної допомоги. Це діагностичне обладнання дозволяє встановити функціональний стан серцево-судинної системи при захворюваннях системи кровообігу.
При амбулаторіях загальної практики сімейної медицини цьогоріч запрацюють Школи здоров’я, які проводитимуть просвітницьку роботу з населенням груп ризику розвитку серцево-судинної патології.
«У список планових навчань для фельдшерів та сімейних лікарів на найближчі 5 років будуть включені заняття з симптоматики ГКС та алгоритму дій при його виявленні, - зауважив професор Юрій Мостовий, завідувач кафедри пропедевтики внутрішньої медицини. – Для контролю знань і навичок запровадимо тестування».
Як скористатися безкоштовною діагностикою?
Отримати комплексне обстеження серця і судин та консультацію кардіолога можна у діагностичному відділенні Вінницького обласного клінічного лікувально-діагностичного центру серцево-судинної патології. За направленням від сімейного лікаря цей сервіс для пацієнта є безкоштовним. Людина без направлення має право скористатися платними послугами. Вартість на різні види досліджень – від 30 до 121 грн.
Втім, поки що жителі Поділля не активно використовують наявний ресурс. У 2017-му до відділення звернулися 9257 громадян, з яких лише 9% - з районів області.
В межах інвестиційного субпроекту Світовий банк фінансує проведення діагностичних втручань плановим пацієнтам. Загалом на рік передбачено 400 квотних коронарографій для районів області та міста Вінниці. При вартості операції у 6,5 тисяч гривень, пацієнт за квотою сплачує лише 650 гривень на дрібні витратні матеріали.
Коштом Субпроекту хворим також проводять стентування однієї, найбільш ураженої «критичної коронарної судини» після рішення консиліуму лікарів. Із січня 2018 року Вінницький кардіоцентр запровадить новий механізм зворотного зв’язку з пацієнтами після виписки. Лікарі на місцях щотримісяці звітуватимуть про стан здоров’я тих, кому було встановлено стент.
Аби отримати детальну інформацію про умови проведення планової коронарографії та стентування за рахунок інвестиційного Субпроекту, громадянам радять звертатися до свого сімейного лікаря.