Колегія МОЗ схвалила Концепцію побудови нової національної системи охорони здоров’я
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
На спільному засіданні Колегії та Вченої ради МОЗ України, в якому брали участь народні депутати, ректори медичних вузів, науковці та головні лікарі обговорено Концепцію побудови нової національної системи охорони здоров’я.
Концепція розроблена МОЗ України у співпраці з Комітетом з питань охорони здоров’я ВРУ, кращими вітчизняними та міжнародними експертами, із врахуванням позитивних практик, оптимізації отриманого досвіду та наукових доробок.
Із доповіддю на засіданні, яке відбулося 15 липня, виступив в.о. міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський.
За словами доповідача, Концепція базується на кількох принципових положеннях.
В першу чергу, це оновлена модель фінансування системи охорони здоров’я. Саме вона має забезпечити ефективне виконання усіх інших положень Концепції. Ключовою відмінністю тут є запровадження страхової моделі фінансування на первинній та вторинній ланці та створення Національного страховика. Концепція також передбачає визначення гарантованого пакету медичної допомоги, яку зможе отримати кожний громадянин. Важливою відміною від існуючої практики стане автономізація медичних закладів та перехід на контрактні відносини з постачальниками медичних послуг.
Окремо в Концепції наголошено на забезпеченні якісного медичного обслуговування з пріоритетним розвитком первинної ланки охорони здоров’я. Досягти запланованих цілей передбачається за умов оптимізації мережі закладів первинного та вторинного рівня через формування госпітальних округів з багатопрофільними лікарнями інтенсивного лікування, створення ефективної маршрутизації і диспетчеризації екстреної медичної допомоги, налагодження системи управління якістю медичного обслуговування.
Серед пріоритетів і питання доступності лікарських засобів. З цією метою передбачається впровадження механізмів референтного ціноутворення та реімбурсації.
Детально розглянуто в Концепції напрямок охорони громадського здоров’я, де акцент зроблено на профілактиці захворювань, імунопрофілактиці, ефективному реагуванні на епідемічні виклики, формуванні здорового способу життя.
Справжня реформа неможлива без ефективної комунікації. Головним завданням тут є здійснення випереджаючого інформаційно-комунікаційного забезпечення та моніторингу громадської думки.
Проблему з кадрами планується розв’язати шляхом створення системи безперервного професійного розвитку, залучення професійного та студентського самоврядування до питань освіти, забезпечення адекватної оплати праці медичних працівників та ефективного її стимулювання.
В Концепції також зроблено наголос на забезпеченні наукового супроводу національної системи охорони здоров’я та розвитку наукових досліджень.
В системі охорони здоров’я передбачається і технологічне переозброєння, і, в першу чергу, розвиток інформатизації та електронної системи охорони здоров’я E-health.
Все перераховане вище буде втілюватися в життя завдяки ефективній системі управління, про яку також йдеться у Концепції.
Метою Концепції є досягнення протягом періоду до 2020 року низки важливих показників - збільшення середньої тривалості життя, зменшення рівня смертності населення працездатного віку, малюкової та материнської смертності, зменшення рівня догоспітальної та госпітальної летальності, формування у населення відповідального ставлення до власного здоров’я.
Очікується, що загальним наслідком реформування буде підвищення рівня задоволеності населення медичним обслуговуванням.
Як повідомляється, колегія МОЗ схвалила Концепцію, її взято за основу.
Розбудова національної моделі охорони здоров’я розпочнеться після затвердження Концепції Урядом.
За словами В.Шафранського, вже розроблені проекти урядових рішень, які наразі проходять погодження в органах виконавчої влади, зокрема, Програма реформи фінансування системи охорони здоров’я, Проекти постанови КМУ «Про формування госпітальних округів», «Про референтне ціноутворення», «Про запровадження механізму повного/часткового відшкодування вартості лікарських засобів». Також вже напрацьований орієнтовний календарний план дій.
Ознайомитися з Концепцією побудови нової національної моделі охорони здоров’я можна за посиланням (pdf).
(за матеріалами прес-служби МОЗ)