Декада профілактики артеріальної гіпертензії
- Дата новини:
- Компонент:
- Субпроект:
Незважаючи на бурхливий розвиток науково-технічного прогресу, вдосконалення медичної техніки, зростання числа кваліфікованих медичних працівників, створення нових високоефективних лікарських засобів, кількість працездатного населення Європи неухильно знижується. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я основна причина смерті населення багатьох економічно розвинених країн світу і країн з перехідною економікою - це серцево-судинні захворювання. В Україні, хвороби системи кровообігу є найбільш поширеною патологією у структурі загальної захворюваності, первинної інвалідності та загальної смертності населення.
У формуванні показника поширеності серцево-судинних хвороб провідну роль відіграє гіпертонічна хвороба, на яку хворіє кожна 3-4 доросла людина. Артеріальна гіпертензія - серйозна ознака, яка свідчить про необхідність істотної зміни способу життя та медикаментозного лікування.
На 01.01.2017 р. в Запорізькій області було зареєстровано 425982 хворих на гіпертонію, що склало 2918 на 10 тис. дорослого населення, з них міських жителів - 272537 чол. (2990 на 10 тис. дорослого населення) та 153445 сільських мешканців (1606,9 на 10 тис. дорослого населення).
З метою підвищення ефективності профілактики артеріальної гіпертензії з 15 травня по 26 травня 2017 року в Запорізькій області пройшла декада профілактики артеріальної гіпертензії у закладах охорони здоров’я Запорізької області (далі – декада) за наказом департаменту охорони здоров’я ЗОДА та за підтримки і методологічним супроводом спільного зі Світовим банком проекту МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
У рамках декадибули проведені: тренінг-семінар на базі КУ «ОМЦССЗ» ЗОР для тренерів, які провели семінари щодо профілактики артеріальної гіпертензії на базах ЦПМСД для медичних працівників; організовано вимір артеріального тиску ( далі – АТ), індексу маси тіла ( далі – ІМТ), у т.ч. у місцях масового перебування людей (супермаркетах, аптеках, школах, ринках); анкетування населення; організовані виступи на радіо, телебаченні і публікації в пресі. Кожен мешканець Запорізької області отримав можливість безкоштовно, в зручному для нього місці, виміряти свій АТ, зріст, вагу, ІМТ, отримати кваліфіковані рекомендації щодо модифікації способу життя, відмови від паління, дотримання принципів раціонального харчування, зменшення маси тіла та боротьби зі стресом, а також отримати будь-яку інформацію щодо свого захворювання. Друковані матеріали для лікарів і пацієнтів були підготовлені в рамках спільного субпроекту Світового банку з МОЗ та ЗОДА "Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу в Запорізькій області на 2015-2017 роки".
Усього за час проведення декади було проведено вимірювання АТ у 136902 чоловік, що складає 9,4% населення Запорізької області, це майже кожний 10-й мешканець області. Підвищений АТ був виявлений у 34,2 % обстежених, з них, 11, 59 % не знали раніше про свій підвищений АТ. Серед осіб, які приймають антигіпетерзивні препарати, у 57,82 % виявлені нормальні цифри АТ, а у 42,18 % - констатоване неефективне медикаментозне лікування. Оцінка деяких чинників ризику хвороб системи кровообігу, які були виміряні під час проведення декади, свідчать, що 30,4% обстежених мають надлишкову вагу тіла (ІМТ вищі 25 кг/м2), а ожиріння діагностовано у кожного третього респондента - 34,7% (окружність талії більше 94 см у чоловіків та 80 см у жінок); 18,7% - палять, а 3,0% - зловживають алкоголем. Кожного 10-го з обстежених було проанкетовано на наявність топ чинників ризику артеріальної гіпертензії та знань про них.
Проведення декади показало, що серед населення Запорізької області значно поширена АГ, а особливо, її основні фактори ризику. Але, широка інформаційна кампанія під час проведення декади профілактики артеріальної гіпертензії зіграла значну роль у залученні уваги людей до контролю над артеріальним тиском і важливості раціонального способу життя й медикаментозної терапії, що дозволяє очікувати формування досить міцної мотивації до здорового способу життяз метою зниження до мінімуму впливу виявлених факторів ризику.